Veselý na titul na US Open nedosáhl

15.09.2011 | Jiří Veselý se s posledním grandslamovým turnajem mezi juniory titulem nerozloučil, osmnáctiletý prostějovský tenista, který letos ovládl Australian Open, v deštěm přerušeném finále US Open podlehl 7:5, 3:6, 4:6 Britovi Oliveru Goldingovi. Byl to reprezentační výjezd ČTS. První nasazený Veselý se dostal do finále bez ztráty setu, ve finále dobře začal, rozhodující set pak v úvodu přerušila na pětačtyřicet minut dešťová přeháňka a následně rozhodl jediný brejk při podání Veselého. Po vyhrané první sadě ztratil Veselý druhý set relativně rychle za třiatřicet minut.

„Chtěl jsem americky Grand Slam, můj poslední turnaj mezi juniory, vyhrát,“ řekl agentuře ČTK smutný Veselý, který ukončil své působení mezi juniory jako světová jednička. „Oliver dnes udělal minimum chyb, hrál rychle a padalo mu to do kurtu. Rozhodující asi bylo, že jsem ve čtvrté hře druhé sady ztratil podání, když jsem vedle 30:0,“ dodal. Veselý spolu s Goldingem hráli v kategorii juniorů poprvé v kariéře. Před čtyřmi lety se utkali v kategorii ITF žáků v Příbrami a Jirka vyhrál. S Goldingem jinak pravidelně hrávají čtyřhru a loni vyhráli mládežnickou olympiádu v Singapuru, letos spolu prohráli ve finále Wimbledonu. „Teď mě čekají už jen mužské turnaje, především podniky Futures ITF. Mezi muži jsem někde kolem 560. místa žebříčku a chci se posunout dopředu,“ dodal Veselý. Neměl by však chybět na Australian Open, kde si letošním triumfem v juniorce zajistil divokou kartu. Kdyby dotáhl finále na US Open do vítězného konce, mohl letět příští rok do New Yorku na poslední grandslamový turnaj sezony, dostal by volnou kartu. Jediným českým vítězem juniorky na US Open zůstává Dušan Lojda, který ve Flushing Meadows triumfoval v roce 2006. Na US Open odvedl také velice kvalitní výkon Adam Pavlásek, probojoval se do čtvrtfinále dvouhry. Jiří Veselý byl navíc s Horanským v semifinále čtyřhry.

Jak oba naši postupovali? Veselý porazil v prvním kole Manafova z Ukrajiny 6:3, 6:1, Pavlásek přehrál finalistu Australian Open Luka Savilleho, druhého nasazeného, 6:4, 7:5, v dalším kole vyřadil Veselý Američana Girona 6:1, 6:3, Pavlásek doslova vyhnal z kurtu Chilana Lama 6:0, 6:0, ve třetím kole nestačil na Veselého Srb Milojevič – 1:6, 2:6 a Pavlásek porazil Ram-Harela z Izraele 6:7(3), 6:3, 6:2. Ve čtvrtfinále Pavlásek skončil, prohrál  Britem Morganem 6:7(3), 6:4, 6:4 a Veselý šel dál přes Američana Halebiana 7:5, 6:2. V semifinále Veselý vyřadil Brita Edmunda 6:4 6:2 a ve finále prohrál s třináctým nasazeným Goldingem 7:5, 3:6, 4:6. Ve čtyřhře Veselý se Slovákem Horanským v prvním kole vyřadili americký pár Corinteli, Kwiatkowski 6:3, 6:2, ve druhém kole se na dvorci potkali s Pavláskem, ten hrál s Belgičanem Coppejansem – 6:4, 2:6, 10:8, ten výsledek byl opravdu hodně těsný. Ve čtvrtfinále přehráli bolivijsko-ekvádorský pár Dellien, Hidalgo 6:4, 6:4 a v semifinále nestačili na Němce Kerna a Lenze 3:6, 4:6.