UniCredit Czech Open: Kopřiva vybojoval největší titul kariéry!

04.06.2022 | Vítězem prostějovského UniCredit Czech Open se stal Vít Kopřiva, tyřiadvacetiletý Čech v největším kariérním finále přehrál o pět let mladšího Dalibora Svrčinu. Po pěti triumfech na nižším okruhu ITF slaví zisk premiérového challengerového titulu.

Byť je Kopřiva semifinalistou a dvojnásobným osmifinalistou na okruhu ATP, získat titul na challengerech se mu doposud nepodařilo. Čtyřikrát byl sice v semifinále, mnohokrát ve čtvrtfinále, ale do souboje o titul se probojoval až tento týden v Prostějově. Vstup do finálového utkání zvládl lépe Dalibor Svrčina, rychle vedl 2:0 a ve třetí hře měl několik dalších brejků a kdyby vedl 3:0, třeba by se finále jinak vvíjelo… Vít Kopřiva přesto své podání uhájil a nastartoval velký obrat. Klíčová byla dlouhá sedmá hra, v níž se několikrát mohl Svrčina vrátit do setu. Své šance však neproměnil, a když Kopřiva zvýšil na 5:2, bylo o vítězi prvního setu rozhodnuto. V posledním gamu navíc Svrčina udělal dvě dvojchyby a první set měl rychlý konec. „Utkání nemůžu hodnotit pozitivně. Až na začátek, který se povedl. Vedl jsem 2:0 a měl šanci na další brejk, nevyšlo to a pak se soupeř chytil a až do konce utkání byl lepší. Podobné zápasy jsou vždy o drobnostech, tentokrát se rozhodující míče nepodařilo uhrát, jak jsem potřeboval,“ uznal Svrčina.

Na ztracenou sadu chtěl Svrčina rychle zapomenout a tomu odpovídalo velké nasazení na začátku té následující. Vyrovnané skóre držel do stavu 2:2, pak Kopřiva zaútočil. Po úspěšném servisu prolomil podání soupeře a vzápětí brejk potvrdil, což rozhodlo také o celkovém vítězi. „Je to neuvěřitelný pocit. Vyhrát turnaj, navíc doma, se každému nepodaří. V zápase jsem byl trošku aktivnější, proto se dařilo uhrát výměny na moji stranu. Ale celkově šlo o vyrovnaný duel, konečné skóre úplně neodpovídá průběhu. Dalibor byl těžký soupeř, věřím, že se nám oběma bude dařit i nadále,“ prohlásil šťastný Kopřiva.

Díky úspěchu v Prostějově se v pondělí objeví na svém kariérním žebříčkovém maximu, na 147. místě. O 25 míst si polepší i devatenáctiletý Dalibor Svrčina, bude mu patřit 174. místo.

Ceny předávali Jakub Dusílek, předseda představenstva a generální ředitel UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Ivo Kaderka, president ČTS a Tennis Europe, Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje, František Jura, primátor statutárního města Prostějov, Petra Černošková, ředitelka UniCredit Czech Open a tenista Radek Štěpánek.